نشرياتاطلاعیه هامعرفی ساختار و تشکیلات دستگاهارتباط با مادرباره مانظرسنجیپرسش و پاسخ
درباره شهرستان

 

درباره شهرستان
 
موقعیت جغرافیایی
بخش میمه دارای دو شهر به نام‌های میمه و وزوان و دو دهستان به نام‌های ونداده و زرکان می‌باشد . دهستان ونداده به مرکزیت روستای ونداده شامل روستاهای ونداده، اذان، خسرو آباد، زیادآباد، قاسم آباد، سعیدآباد، رباط آغاکمال، چغاده و مراوند و دهستان زرکان به مرکزیت روستای حسن رباط شامل روستاهای حسن رباط، لوشاب، لای‌بید و موته می‌باشد .
این بخش از شمال به استان مرکزی و دلیجان، از شرق به کاشان، از غرب به گلپایگان و خوانسار، از جنوب به بخش مرکزی برخوار و میمه و شهرستان نجف‌آباد منتهی می‌شود .
جمعیت کل بخش میمه بر اساس آخرین سرشماری و توزیع کالا برگ ارزاق عمومی سایر منابع حدود 25000 نفر است که از این تعداد 55/0 جمعیت شهری و 45/0 جمعیت روستایی هستند. رشد جمعیت در سال‌های اخیر به علت مهاجرت‌های بی‌رویه ناشی از عدم اشتغال و محدودیت بهره‌برداری از امکانات بالقوه و طبیعی و معدنی کاهش داشته و لازم به ذکر است در حال حاضر با برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که مورد توجه قرار گرفته مشکلات یاد شده در حال برطرف شدن است . بزرگراه بین المللی تهران-اصفهان که از شهرهای میمه وزوان و مجاورت روستای ونداده عبور می‌نماید شرایط اجتماعی و اقتصادی ویژه‌ای را برای بخش میمه ایجاد نموده که می‌توان با طراحی زیرساختی و اصولی ضمن ارايه خدمات مناسب بین راهی از نظر اقتصادی نیز بهره‌وری مطلوبی را برای اهالی محترم و سرمایه‌گزاران در حاشیه آن فراهم نمود و در این راستا چنانچه مراکز فرهنگی و رفاهی در نقاط لازم مجاور محور مزبور احداث گردد، ضمن اشتغال‌زايی در معرفی ویژگی‌های فرهنگی و اقلیمی استان شهیدپرور اصفهان به مسافرین محترم می‌تواند حايز اهمیت باشد.
مناطق و روستاهای حوزه نفوذی خارج از محدوده تقسیماتی بخش میمه که به نحوی از خدمات اداری و اجتماعی این بخش بهره‌مند می‌گردند.
 
موقعیت اجتماعی و فرهنگی
اصالت فرهنگی و قدمت تاریخی بخش میمه و اندیشه‌های غنی نشات گرفته از بینش بالای اجتماعی و فرهنگی اهالی محترم این بخش عموما از سطح تحصیلات ممتازی در کلیه مقاطع علوم جدید و بعضا قدیمه برخوردار می‌باشند. قابل‌ملاحظه است در این راستا به نسبت جمعیت بخش میمه در سطح استان اصفهان تقریبا یکی از بالاترین سطوح تحصیلات عالیه و قبولی‌های آزمون سراسری دانشگاه‌های کشور و موفقیت در حد ممتاز کلیه دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی و کاهش آمار بی‌سوادی را داراست که این خود مبین ضریب هوشی بی‌نظیر در این منطقه می‌باشد. همچنین بخش میمه دارای مشاهیر و علما و ادبای گرانقدری در تاریخ گذشته (همچون صدرالاسلام شهیدی) و معاصر بوده است که خدمات شایانی در اعتلای فرهنگ و ادب منطقه داشته‌اند. استعداد فراوان مردم این دیار در باب گرایش به هنر چشمگیر بوده و به عنوان مثال می‌توان از اساتید خوشنویسی، نقاشی، بازیگری سینما و تاتر و وجود شهرک سینمایی مربوط به واحد تولید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در این بخش و تولید سریال‌های مختلف تلویزیونی که با بهره‌گیری از امکانات محلی و هنرنمایی اهالی توام بوده است نام برد .
وجود دو دانشگاه آزاد اسلامی میمه و پیام‌نور وزوان و نوردانش میمه، مراکز آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای و مراکز تحصیلی شبانه‌روزی متوسطه علامه طباطبایی و شهید احمدی و سایر آموزشگاه‌ها در حد مکفی و مطلوب خدمات ارزشمند اساتید و فرهنگیان مجرب و کارآمد محلی، عنایت ویژه اهالی محترم به کیفیت تحصیل فرزندان‌شان باعث تشکیل کلاس‌های آموزش فوق‌العاده و کانون‌های مختلف فرهنگی و هنری در سطح بخش میمه به میزان بالایی بوده و همگی پارامترهای مثبت فرهنگ منطقه می‌باشد که مدنظر دادن این امر مبحث مهمی را در اشتغال‌زایی رقم می‌زند.
وجود و تامین برخی اقلام ارزاق و مایحتاج عمومی در محل و تقاضا برای اهمیت دادن به مساله بهداشت و درمان، رونق قالی‌بافی سنتی توسط خانواده‌ها و وجود خدمات شهری روستایی و عمومی در جنبه‌های مختلف از خصوصیات منحصر به فرد بخش میمه می‌باشد.

 

۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
بازدید کنندگان
تعداد بازدیدکنندگان امروز 5
تعداد بازدیدکنندگان دیروز 14
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 233535
تعداد کاربران بر خط 60
تعداد کاربران لاگین بر خط 1
ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal